Čerstvý stromček priamo z plantáže je to pravé čaro Vianoc.


Aký stromček vybrať

 

 

K najžiadanejším a najobľúbenejším vianočným stromčekom už tradične patrí jedlička a borovica. Zo smreku rýchlejšie opadáva ihličie, podľa mojej skúsenosti vtedy, keď je strom kúpený na trhu ,teda je už minimálne mesiac podrezaný. A to je aj hlavný rozdiel medzi stromčekmi z trhu a z plantáže.

Treba zohľadňovať hlavne veľkosť, druh a z estetického hľadiska aj tvar a farbu.

Veľkosť je dôležité zohľadňovať kvôli veľkosti priestorov, kam ho chcete umiestniť. Tiež či ho chcete dať na zem , alebo na stôl .Tiež či do rohu, do stredu steny, alebo do priestoru. Najčastejšie sa stretávame s možnosťou umiestnenia do rohu na zem. To je tiež ideálne aj vtedy, keď ma stromček na jednej strane nejakú tú chybu krásy. Pri výbere podľa druhu nás ovplyvňuje farba a habitus. Tiež si musíme uvedomiť, že smreky, a to hlavne smrek pichľavý(často pomenované ako strieborná jedlička), majú veľmi ostré ihlice , ktoré pri neopatrnosti môžu až zraniť. To treba brať do úvahy napr. pri malých deťoch. Ale vo všeobecnosti je dobre s ním manipulovať v rukaviciach. A to aj pri zdobení, pre istotu. Inak všetky druhy jedlí nepichajú. Borovica môže popichať tiež, ale menej, lebo má dlhé ihlice. Farba je podľa vkusu.  Na plantáži sa stretám zhruba s dvoma typmi zákazníkov. Naturalisti a idealisti. Naturalistom ide hlavne o to, že je stromček čerstvo odrezaný, voňavý, jednoducho kus prírody. Idealisti sú náročnejší a pridávajú ku tomu dokonalý tvar, vzhľad a farbu. Preto to majú aj ťažšie. A tak chodia hore dolu po plantáži a pri ponuke niekoľko stoviek stromov si je naozaj s takou náturou aj problém vybrať. 

Alternatívou bývajú aj stromčeky v kvetináčoch, ktoré si môžeme vypestovať a neskôr presadiť do záhrady. Aj takýto stromček však treba pred prechodom z exteriéru do interiéru pár dní aklimatizovať a primerane zalievať.

Ilustračná ukážka smreka obyčajného v kvetináči možného použiť aj ako Vianočný strom.